VANO ALLSALU


Vano Allsalu (s 1967) lõpetas kunstiakadeemia maali erialal 1991. aastal, kaks aastat hiljem toimusid isikunäitused Tartu Kunstimajas ning Tallinnas Tokko ja Arraku galeriis; esimesed osalemised ülevaatenäitustel leidsid aga aset juba koolipoisina 80ndate keskpaigas. Eesti Kunstnike Liitu kuulub Allsalu aastast 1992, praegu õpetab Eesti Kunstiakadeemias maalikunsti osakonnas ja on kunstnike liidu president.

Vano Allsalu mitmekülgse ning jõulise värvikeelega, peamiselt abstraktsena käsitletud tööd puudutavad riivamisi ka figuratiivsust. Allsalu loomingu teemadering on ulatunud loodusstiihiatest mütoloogiliste konstruktsioonide ning meeleseisunditeni, puudutades seejuures nii intiimselt isiklikku kui tõlgendusi kultuurilisel ja sotsiaalsel väljal toimuvast.

“Allsalu maalid ei paku esteetilist vaikust, rahu, vaid tegu on energeetilise vaatemänguga. Allsalu firmamärgiks võib pidada värvi ning jõulist, külluslikku pintslikirja. [...] Vano Allsalu maalide juures jääb kummitama eelkõige nende kihilisus. Kahemõõtmelise maali joontemängu all rulluvad lahti mitmetähenduslikud kujundid, joonte ja pindade muutuv tekstuur tekitab visuaalse efekti. Maalide tihe kompositsioon sunnib neid vaatama tervikuna, kuid ka detaile uurima. Maalide elavus, aktsioonilisus tekitab soovi haarata ise pintsli järele, kaotada kas või korraks reaalsustaju, sukelduda abstraktsiooni.“ (Aive Peil. Peidetud kujundite meister. Sirp, 31.03.2017)

„Allsalu pole kunagi oma Tartu päritolu maha salanud, ent rääkides pallaslikkusest (või Pallasega seostatavast värvitundlikkusest) kogu Eestis tehtava nüüdiskunsti kontekstis, on Allsalu siin ainuke tõsiseltvõetav näide. Hoolimata krokiilikust ja näiliselt hooletust pintseldamisest, on väljapakutud värvilahendused absoluudilähedased.“ (Jaan Elken. Värvigurmaan, kes paneks Konrad Mägi silma särama. Postimees, 26.03.2017)

Kunstnik ise on oma loomisprotsessi kohta öelnud järgmist: “Kusagil, kõige alguses on loomise hetk. Mitte illusioon, vaid esimene pilk, äratundmine. Töötades keskendun ma sellele hetkele, mil varjatu muutub nähtavaks, kujuteldav saab reaalseks. See on justkui viibimine aja piiril, kus tulevik kujuneb minevikuks. Oma ainese ammutan enesest ja ümbritsevast, üldisest voolust. Mäng värvide ja vormidega on siin pigem vahendiks kui eesmärgiks.

Minu lähenemine on pooleldi alateadlik – alustades tööd esialgse mõtte või nägemuse kallal, lasen protsessil ennast kaasa haarata ja nii juhib teos ise mind oma täieliku lõpetamiseni. Mittekujutavast materjalist vormub kujutav ja tähenduslik, sümbolites põimub kultuuriline isiklikuga. Nii huvitab mind viimaks ikkagi elu, mida elame siin ja praegu.”