plakat ornamendi vlu-4.JPG

Maalitud siidkangaste näitus „Ornamendi võlu“

Oma näituse töid tehes võtsin aluseks maailmas laialt levinud ning viimasel ajal taas moepilti tõusvad neeru-ja lillmustrid, mida võib leida ka eesti rahvarõivaste juurest.

Lasin endal rahulikult süveneda tibatillukese ja kauni mustri sisemisse loogikasse, sügavuti selle liikumisse ja väikestesse detailidesse. Suurendamise kaudu tõin esile nende mustrite detailid ja olemuse. Nii avastasin väikeste ja delikaatsete neerumustrite ootamatu monumentaalsuse, millest arenesid ilmekad ja väljapeetud kompositsioonid, mis ometigi ei kaotanud oma luksuslikku loomust. Tegemist ei olnud kopeerimisega, tegemise käigus lõin omaenda mustrid – see oli nagu uues keeles kirjutama õppimine – õppimise käigus omandasid need tuhandeid korda reprodutseeritud ornamendid minu käekirja ja minu enda hääle.

Minu kiindumus ornamentide vastu sai suure tõenäosusega alguse justnimelt siitsamast Saaremaalt, kui käisin 1987. aasta suvel Eesti Rahva Muuseumi tarbeks joonistamas Laimjalas tikitud tekkide mustreid. On üldiselt teada, et kogu (rahvusliku)ornamentika sümboliterohke maailm on omavahel tihedas seoses, nii leiab neeru-ja lillmustrit nii Kihnust, Saaremaalt, Muhust kui mandri-Eestist. Pöördusin pikast isiklikust sümpaatiast ja sellest huvitavate seoste maailmast lähtuvalt just Saare-ja Muhumaa lillmustrite juurde, mille tulemusena valmisid kangad „Ilus päev“ ja „Muhu lill“, ning mis ühtlasi ka justkui panevad punkti minu seekordsele rännakule ornamentide maailmas.

Loe artiklit näituse avamisest SIIN